SREBRNO JEZERO i MANASTIR TUMAN

Predelima kroz koje smo prolazili na putu za Golubačku tvrđavu i Lepenski Vir su nam se veoma svideli, o čemu smo već pisali, a od prijatelja smo dobili preporuku da obavezno obiđemo i Manastir Tuman, „srpki  Ostrog“ i Srebrno jezero sledećom prilikom.

Od Beograda, do Srebrnog jezera stiže se auto-putem E-75,  do isključenja Požarevac, i dalje magistralnim putem, obilaznicom oko Požarevca, kroz manja mesta do Velikog Gradišta skreće sa magistrale. Putovanje od 100 km traje oko sat ipo vremena. 


Srebrno jezero je veštačko jezero na desnoj obali Dunava i predstavlja njen nekadašnji rečni rukavac koji je danas zatvoren dvema branama. Nalazi se na području Braničevskog okruga u istočnoj Srbiji, na dva kilometra od Velikog Gradišta. Prosečne je širine od 300 m, a prosečne dužine od 14 km.


Jezero je popularna destinacija za odmor i ribolov decenijama, ali od nedavno privlači turiste iz svih krajeva centralne Srbije, uprkos nedostatku smeštaja. Jezero ima jedan hotel „Srebrno jezero“, nekoliko restorana i pansiona, vikend-naselja, najveći auto-kamp park u Srbiji.



Silver lake resort je rezervat na Srebrnom jezeru i prvi je turistički rezervat sa kongresnim, sportskim, turističkim i rekreativnim sadržajima, i prostire se na oko 320 hektara. U svom sastavu poseduje smeštaj, akva park, turistički brod, restoran i kafe, vile i apartmansko naselje, teniske terene, marinu, kao i zone zabave, rekreacije i zdravlja. Takođe i uslovi za sportove na vodi odlični, zato je od leta 2000. na Srebrnom jezeru je počelo održavanje takmičenje u skijanju na vodi.


Nakon dužeg boravka na Srebrnom jezeru, odlučili smo da obiđemo Manastri Tuman, koji se nalazi u blizini Golubca. Do tamo se stiže magistralom, za manje od sat vremena vožnje (40km puta). 

Manastir Tuman
Manastir Tuman je udaljen je samo desetak kilometara od Golupca i okružen  netaknutom prirodom. Zidan je u 14. veku i posvećen je svetom arhangelu Gavrilu. Zadužbina je Miloša Obilića sagrađena u srpsko-vizantijskom stilu.



O poreklu imena potoje dve verzije i obe se odnose na Miloša Obilića i reči “tu mani” (ostavi). Prema prvoj verziji, Miloš je gradnju manastira započeo pre Kosovske bitke, ali je uoči iste dobio poziv od kneza Lazara koji mu je poručio: “Tu mani zdanje manastira”. Druga verzija kaže da je Miloš nehotice smrtno ranio isposnika Zosima Sinaita. Želeći da mu pomogne, Miloš ga je na leđima poneo ka dvoru ali mu je isposnik, videvši da mu se bliži smrt, rekao: “Tu mani da umrem”.



U Prvom i Drugom srpskom ustanku manastir je bio spaljen i razoren, pa srušen do temelja i ponovo izgrađen 1924. godine. Prilikom radova na manastiru 1936. pronađene su mošti svetog Zosima Sinaita koje su i posle pet vekova sačuvale čvrstinu i težinu. Stavljene su u omanji ćivot i izložene u crkvi ispred oltara gde se i danas nalaze naspram i mošti Prepodobnog Jakova Novog.



Na udaljenosti od oko 1 km od manastira Tumama, duboko u gustoj i drevnoj šumi, nalazi se na daleko čuvena isposnica Svetog Zosima. U steni koja dominira čitavim krajem nalaze se dve pećine, povezane uskim prolazom. U jednoj od njih živeo je, dok se u drugoj molio prepodobni. 

 Danas je na mestu molitvene kelije Svetoga uređena kapela. U pećinama je sačuvan nakit i one su gotovo nedirnute ljudskom rukom.



Pokraj isposnice nalazi se čudotvorni izvor, a iza njega prelep šumski vodopad.
Poslednji stanovnik ovog svetog mesta bio je shi-sinđel Pahomije, koje je mučenički postradao 1965. godine i sahranjen je na monaškom groblju manastira Tumana.

Više informacija: http://manastirtumane.org   

Nakon obilaska Manastira i isposnice i vodopada u prelepoj okruženju krenuli smo nazad, put Beograda. 

Odlučili smo da smiraj dana provedemo uz Srebrno jezeru i uživamo do mraka. Ispostavilo se da je to odlična ideja.

Kako do tamo?




Коментари

Постави коментар

Translate